Kapat
Reklam Alanı
Sağlık 659 0

İlaç Zehirlenmelerine Dikkat !

İlaçlar hastalık durumlarında tedavi amacıyla kullanılan kimyasal maddelerdir.Bir çok etkide,yapıda ilacı bizler de günlük hayatımızda kullanıyoruz.Kullandığımız ilaçların doktor tarafından yazılmış doktorun belirttiği miktarda ve zamanda almamız gerektiğini biliyoruz.
Peki Alzheimer gibi hastalıklarda, unutkanlık sebebiyle ilaçların dozunun fazla alınmış olması;intihar amacıyla aşırı miktarda ilaç içilmesi;çocuk şarkılarında değinildiği gibi çocukların ilaçları şeker sanıp alması;birlikte kullanılmaması gereken ilaçların birlikte kullanılması gibi nedenlerle zehirlenmeler görülür.
Her ilacın etkisinin farklı olduğu gibi yan etkisinin de farklı olduğunu unutmayalım ama ilaç zehirlenmelerinde ortak belirtiler de vardır:
-bulantı ve kusma
-baş dönmesi,huzursuzluk hali
-uykuya eğilim,baygınlık hali
-karın ağrısı
-idrar kaçırma vb.

Evet ilaç zehirlenmesinden şüphelendiğiniz zaman;

*zehirlenmeye neden olan ilacın prospektüsü okunmalı doz aşımı halinde oluşan belirti ve bu durum karşısında ne yapılması gerekiyorsa uygulanır veya 114 Ulusal Zehir Danışma Merkezinden bilgi alınır.
*İlacın zehir etksinin vücutta daha fazla yayılmasını önlemek için kişi kusturulur ( Kusturmada küçük dile parmak yada bir kaşığın sapı ile dokunulması veya tuzlu su içirilmesi önerilir.
*Kişinin rahat nefes alıp vermesini sağlayacak ortam sağlanır.
*İlaç zehirlenmesinde etkilenen kişi ,zehirlenmeye neden olan ilaç prospektüsüyle hastaneye nakli sağlanır.
*Kusma gerçekleşmedigi taktirde mide yıkanır.

Tüm bu nedenlerden dolayı ilaçları çocukların ulaşamayacağı yerlere koyunuz ve yakınınızda unutkanlık yaşayan yaşlıların ilaç kullanımına lütfen dikkat edin. Başta kendinize sonra sevdiklerinize iyi bakın 🙂 ♡

Emre Gökyeşil {Emre Gökyeşil}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir