Kapat
Reklam Alanı
Genel 514 0

Google’ın Bilinmeyen Gizli Özellikleri

Hepinizinde bildiği gibi dünyanın en çok kullanılan bir teknoloji harikası olan arama motoru Google’ın gizli yönleride var.
İşte çok az kişi tarafından bilinen o özellikler:

1. “Google Translate” arayüzüne girdiğinizde yazı kısmına ”pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk pv zk pv bschk pv pv pv bschk bschk bschk kkkkkkkkkk bschk bsch” yazdığınızda ve Dil seçimini Çekçe yaptığınız zaman güzel bir beat boxla karşı karşıya kalırsınız.

2. Öncelikle Google Earth arayüzünü açıyoruz CTRL + ALT + A tuşları ile uçağınızı rahatça kontrol edip isteğiniz yöne uçarsınız.

3. Google.com adresine giriyoruz ve ardından arama çubuğuna “do a barrel roll” yazarak ekranınızın eğlenceli bir şekilde dönmesini sağlayabilirsiniz.

4. Mesela “What is the loneliest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google karşınıza 1 sayısını çıkaracaktır.

5. Arama çubuğuna “mentalplex” yazdığınız zaman karşınıza çıkan 1. sıradaki linke tıkladığınız takdirde Google‘ın 2000 yılındaki tasarımını kullanmış olacaksınız.

6. “Atari Breakout” yazıp kendimi şanslı hissediyorum butonuna bastığınız zaman 72 yapım Pong oyununu oynayabilirsiniz.

7. Arama moturuna “<blink>” yazdığınız zaman arayüzdeki bütün blink kelimelerinin yanıp söndüğünü görürsünüz.

8. “Festivus” kelimesini yazdığınız takdirde arayüzün sol kısmında Festivus çubuğunun belirdiğini göreceksiniz.

9. Arama kısmında “Askew” ve ya “tilt” olarak arama yaparsanız arayüzün hafif yan yattığını fark edeceksiniz.

10. Son olarakta “gravity” yazıp Kendimi Şanslı Hissediyorum butonuna bastığınız zaman sayfadaki bütün öğelerin teker teker düştüğünü göreceksiniz.Dilerseniz fare ile bunları kontrol edebilirsiniz.

{Burak Çetinkaya}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir